fbpx

Nakliye Sonrası Yapılması Gerekenler

Nakliye Sonrası Yapılması Gerekenler

Evden eve nakliyat sonrası geçirilen dönem başlarda hayli zor olabilir. Taşındıktan sonra yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak bu zorluğu öteleyici bir durumdur. Nakliye sonrası yapılması gerekenler bir düzen içerisinde olursa stres kapı dışında kalacaktır. Yeni eve taşınma sonrasında ev yerleştirme panikliği bir süre daha devam eder. Mümkün olan her zaman diliminde bir şeyler yapmaya çalışılır.

Nakliye Sonrası Yapılması Gerekenler
Eşya Ambalajlama

Ambalajların Açılması

Nakliyat sonrasında yapılacaklar arasında birinci sırayı ambalajların açılması alır. Evden eve nakliyat sonrasında paketten çıkarmalar ve yerleştirmeler işin en önemli kısımlarıdır. Ve her biri de oldukça zaman alan durumlardır. Açılması gereken kutular arasında başlangıcı tahmin edileceği üzere önemli eşyalar alır. Daha sonra oda bazında kolileri açma şeklinde ilerlemelidir.

Paketlerden açma işlemleri evden eve nakliyat sonrasında yapılacak ilk işlerden biri olarak sayılır. Özellikle acil ihtiyaçlı olanların açılmasında hızlılık payı önemlidir. Ev taşınması başlı başına stresli bir zor ve işlemdir. Fakat sonrası da bir o kadar sıkıntı yaratır. Ev taşımanın hem nakliye öncesi hem de nakliye sonrası şeklinde bir planlama süreci vardır. Bir nakliyede tüm süreç nakliye firmasının sorumluluğu altındadır, anahtar teslimden sonrası artık dahil değildir.

Eşyaların Yeni Eve Yerleştirilmesi Nasıl Olmalıdır

Nakliye sonrası yapılması gerekenler arasında eşyaların eksik olup olmadığının kontrol edilmesi kısmı kalır. Bu kontrol esnasında herhangi bir hasar olup olmadığı da tespit edilebilir. Daha sonra da sırada eşyaların yerleştirilme kısmı vardır. Yeni yere düzenli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Yerleştirilme ifadesi aslında son derece önemlidir. Herhangi bir yere bırakılan bir eşya için yeniden aynı yere geri dönüş yapmak zamanı ekstra kullanmaktan başka bir şey değildir.

Yeni evin düzenlenmesi akabinde temizlenmesi kısmı gelir. Çünkü nakliye sırasında evde her yerin kirlenme olasılığı da artar. Nakliye sonrası yapılması gerekenler listesinde dolayısı ile ev temizliği vardır. Temizliğin tamamlanması sonrasında halılar serilerek ev tam anlamı ile düzenlenmiş olacaktır.

Eşyaların taşınma süreci demek yorgunluk ve stres demektir. Özellikle eşya hasarsızlığı sağlayabilmek için gerek nakliye firması gerekse taşınan taraf için düşünülecek konular ağır basar. Taşınma öncesinde nakliye personellerinden önce yapılması gerekenler nasıl bir program dahilinde olması gerekiyorsa aynı şey sonrası için de geçerlidir. Nakliye süreci bilindiği üzere iki taraflı sözleşme yapılarak başlatılır. Nakliye sonrasında yapılması gerekenler de bir o kadar heyecan verici işlerdir.

Nakliye Sonrasında Neler Yapılır?

Nakliyatın gerçekleşmesi sonrasındaki süreç yerleştirme sürecidir. Nakliyat firmasının nakliye süreci içerisinde iken yerleştirilmesi dahil dikkatli davranması söz konusudur. Ki buna de montaj ve montaj işlemleri de dahildir. Nakliye sonrası yapılması gerekenler kapsamında artık yerini yerleşme alır.

Nakliye Sonrası Yapılması Gerekenler
Nakliye Sonrası Yapılması Gerekenler

Taşınma öncesinde sıralamada önemli olan ihtiyaçlar nasıl ön planda ise aynı şekilde sonrasında da bu durum söz konusudur. Bu konuda öncelik mesela çocuk ihtiyaçları olabilir. Çocuğa ait her koli, her poşet planlanarak yerleştirilir. 

Nakliye sonrası yapılması gerekenler kısmında eşya yerleştirilmesi olduğuna göre öncelik evin mobilyaları ardından da beyaz eşyaların yerine yerleştirilmesi durumu vardır. Nakliyat sonrasında beyaz eşyalardan sonra ihtiyaçlar bazında mamul yerleştirilmesi sıralamada olmalıdır.

Nakliye sonrası evde yapılanlar ve ev dışı yapılanlar olarak bir kategori de oluşabilir. Bu nedir? Evde yapılacakların bitirilmesi düzenin oturtulması sonrası yeni ev kapsamında nakliye sonrasında yapılacaklar ihtiyaç haline gelir.

İkametgâh Adresi Değişikliği

Adres bildirimi 20 gün içerisinde yapılmak zorundadır. Aksi takdirde ceza alınır.

Ev Etrafını Araştırmak

Yeni evin etrafı artık yeni yaşam bölgesidir. Bu sebeple ev etrafının araştırılması gerekir. Bu da etrafı tanıma zamanının gelmiş olması demektir. Herhangi bir hasar durumu ile karşı karşıya kalmamak için gerekli tetkikler, su ve elektrik sayaçları kontrolü, doğalgaz kontrolleri, güvenlik kontrolleri de buna dahildir.

Nakliye sonrası yapılması gerekenler; aslında taşınma, taşınma öncesi, taşınma süreci ile birbirine bağlantılıdır. Yapılacak her hazırlık, her planlama bir diğer sürecin çok daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Dolayısı ile nakliye sürecinin bir profesyonel firma ile ilerlemesi, çok daha program dahilinde olmayı sağlar. Aksi takdirde bir eşya yerleşimi bile aylarca sürerek deyim yerindeyse hayatı altüst edebilir. Bu noktada öncesinde, sonrasında ve nakliye sürecinde biz sizinle ilerlemenin keyfini yaşamak isteriz. İstanbul evden eve nakliyat alanında lider firmayız.

Yazar hakkında

Pointer Nakliyat administrator

0532 132 47 96